foto: Kerby Rosanes / Sketchy Stories
Čo bolo skôr Sliepka, alebo Vajce? Podobnú otázku, ale ohľadne tetovania si preberieme dnes. Tá otázka znie: vyberieš si skôr tatéra, alebo motív? V článku si rozoberieme, ako by to malo fungovať, a aká je Slovenská realita.
Na začiatok by sme si mali upresniť, čo v tomto článku myslím pod pojmom „motív“. Motívom myslím konkrétny obrázok, ktorý si chceš dať vytetovať. Nie len tému, že chceš napr. vytetovať psa, ale motívom budem označovať konkrétny obrázok daného psa.
Zdalo by sa, že možnosti sú iba dve:
Je tu však ešte jedna možnosť, ale tú si nechám až nakoniec, aby som vás udržal v napätí. 🙂
Najprv motív, potom tatér
Možnosť prvá, teda najprv si vyberiem motív a potom tatéra. Je to napríklad v prípade, že chcem tetovanie v štýle realistika. Najprv si vyberiem fotku môjho milovaného psa, ktorú si chcem dať vytetovať, teda motív, a potom si vyberiem tatéra. Keďže som sa rozhodol pre realistiku, musím si vybrať tatéra, čo sa tomuto štýlu venuje a je v ňom dobrý. Nepôjdem s realistickým motívom za niekym, čo tetuje watercolor. Bývam napr. v Trnave a budem si preto hľadať tatéra na Západnom Slovensku. Takže si pozriem napr. práce od Petra z Deep art tattoo, Petra z 5o tattoo, či Samuela z Infamous… Vyberiem si koho práca sa mi páči najviac a objednám sa k nemu na konzultáciu, resp. na termín. Ak by som mal motív v inom štýle tetovania, budem si vyberať z iných tatérov. Pri spomínanom watercolor by som sa mohol obrátiť na Pavlu z Poppy tattoo, či Michala z Rafiki tattoo.
Najprv tatér, potom motív
Druhá možnosť je, že sa mi páči práca nejakého tatéra a poviem si, že chcem kérku od neho. Nemusí to byť vyslovene na základe jeho práce, môžem si vybrať tatéra aj na základe sympatií. Napríklad nejaká sympatická tatérka. 😀 K štýlu ktorý tetuje si vyberiem motív, ktorý si od neho chcem dať vytetovať. Bude to napríklad tatér, čo tetuje blackwork, tak si sadne na pár hodí za počítač a pohľadám si nejaký motív tak, aby sa aj mne páčil a aby aj sedel zo štýlom tatéra ku ktorému chcem ísť. Nemusím si dať daný motív vytetovať 1:1, ale minimálne to môže byť ako základ. Prídem s daným motívom za tetérom, a už si s ním odkonzultujem, že by som chcel niečo tatéko, ale by tam bolo vidieť aj rukopis daného tatéra. A tu sa už pomaly dostávame k tretej možnosti, ktorú som na začiatku spomenul, ale nevystavil.
Kerby Rosanes / Sketchy Stories
Custom tattoo
Treťou možnosťou je takzvané custom tattoo. Neviem, či to má nejaký oficiálny preklad, ale dalo by sa to nazvať „tetovanie na mieru“. Je to bližšie asi verzii Najprv tatér, potom motív. Najprv si vyberiem tatéra čo robí custom tattoo, pretože sa mi páči jeho práca a chcem originálne kérku na mieru a potom… Potom nenasleduje žiadne sedenie za PC a hľadanie motívov na internete. Slovne/písomne dám tatérovi moju predstavu o tetovaní, čo by som tam chcel, čo by som tam nechcel a ako by to asi zhruba malo vyzerať. Ďalej je to už na tatérovi, ktorý mi pripraví motív na mieru podľa mojich požiadaviek v rámci štýlu a svojho rukopisu ktorý tetuje. Vkladám tak do tatérových rúk svoju dôveru nie len v samotnej realizácii tetovania, ale aj vo výbere motívu. Nie všetci tatéri takto fungujú, ale na druhú stranu to nie je ani nič výnimočné. Motív sa v tomto prípade pripravuje rôzne, na PC cez photoshop, ručná kresba na papier, či kombinácia. Máš tak istotu originálnej kérky na mieru.
Adina – Wolf Town Tattoo Parlor
Správna cesta
Nedá sa povedať, ktorá metóda je najlepšia. Záleží od toho čo si chcem dať vytetovať, od koho to chcem a v akom to chcem štýle. Dám zopár príkladov.
1) Najprv motív, potom tatér – som hrdý tato a chcem si dať vytetovať čo najviac realisticky fotku svojho ročného potomka. V dnešnej dobe mám u svojho ročného potomka minimálne 1000 fotiek. 🙂 Vyberiem si preto 10 najlepších, s najlepším svetlom, v najlepšej kvalite,… Ideálne od profesionálneho fotografa, nie odfotené čínskym mobilom. Následne si vyberiem šikovného tatéra, čo tetuje realistiku. Týchto 10 fotiek mu ukážem a on už si vyberie tu najvhodnejšiu. Neoslovujem s tým tatéra čo tetuje old school, preto že by ma aj tak odmietol, že taký štýl netetuje.
2) Najprv tatér, potom motív – na jednej strane je toto asi najklasickejší výber. Mám vo svojom meste dobrého tatéra čo tetuje klasické tetovania v dobrej kvalite. Ja mám tiež záujem o nejakú klasiku typu ruža a podobne, a chcem aj klasický štýl tetovania, žiadny abstrakt a podobne. Tatér je teda jasný, už si len rozmyslieť motív. Na druhej strane sa to často vyskytuje v prípadoch kedy idú ľudia za tatérom kvôli nízkej cene. Je im jedno čo tetuje v akej kvalite a v akom štýle. Idú k nemu, lebo je lacný. Takže by sa to dalo preformulovať na Najprv cena, potom všetko ostatné. 😀
3) Custom tattoo – ide hlavne o štýly ako dot work, watercolor,… Takýto motív si na internete nenájdeš. Nájdeš jedine tak kérku niekoho druhého, ale nie samotný kreslený obrázok. Ako všetci dobre vieme, dať si tetovať kérku niekoho druhého si nedávame. Nerobí sa to, neni to slušné a ani sám predsa nechceš mať tetovanie, čo už niekto má, ale chceš mať originálnu kérku. Ideš preto k tatérovi, čo si robí vlastné návrhy tetovaní, teda custom tatoo.
Najprv cena, potom kvalita a.k.a. Slovenská realita
Doteraz som hovoril o tom, ako by to malo fungovať, resp. aké sú možnosti. Teraz si povieme o tom ako to reálne funguje.
True story (podobnosť s realitou je čisto náhodná): Mám 18 rokov, takže si konečne môžem dať prvú kérku. Môj život mi pripadá na hovno, preto si dám kérku ktorá mi zmení život o 180°. Neveril by si, ale to kérky naozaj dokážu. 😉 Najprv si vyberiem nejaký cool motív. Prvotný impulz k výberu motívu je buď kérka Justina Biebera, alebo motivačný citát na facebooku typu „Never give up“. Keď už som dostatočne motivovaný sadám za počítať, otvorím google a zadávam: „tetovanie lapač snov“. Prvý, maximálne druhý obrázok v poradí si vyberiem ako motív, čo chcem mať na koži do konca života. Nebudem si predsa prezerať aj ďalšie stránky a zabíjať čas, veď google dá to najlepšie vždy na začiatok. Treba si hlavne stiahnuť fotku tetovania. Nie len pre inšpiráciu, ale preto, že chcem presne na 100% také isté tetovanie. Čo tam potom, že to už niekto má. Keď už som si vybral svoj super originálny obrázok, tak ho pošlem aspoň na 5 tatérov štýlom: „Čau, chcem takúto istú kérku, koľko by to stálo?“. Otázka „koľko by to stálo“ je pri prvom kontakte veľmi dôležitá. Prvý dojem, je prvý dojem. Netreba povedať kam to chceš vytetovať, v akej veľkosti,… to si tatér domyslí. Počkám tak týždeň, než mi všetci oslovení odpíšu. Spravím si prehľad a hádaj ktorého si vyberiem. Nie toho najšikovnejšieho, ale toho najlacnejšieho. Tadáááá a mám „originálnu“ a hlavne lacnú kérku.
Posledný odstavec bol tak 50:50 na pobavenie a na zamyslenie. Niekto sa možno dokonca aj urazil, čo už.
Aký postup pri voľbe tatéra/motívu používaš ty? 🙂