Starostlivosť o tetovanie

foto: Adra z Rooster tattoo

Ako sa správne starať o tetovanie? Otázka za milión. V tomto článku miliónovú odpoveď nenájdeš, iba tak za 750.000 🙂 . Ale má to svoj dôvod. Tým je, že každé štúdio má trošku iný postup, čo sa týka prvotnej starostlivosti o tetovanie. Keď už si im zdôveril svoju kožu a išiel k nim pod ihlu, tak im dôveruj aj v otázke starostlivosti. My si povieme hlavné prvky s ktorými, ako pevne dúfam, bude každý tatér súhlasiť. Pozrieme sa na prvotnú starostlivosť o čerstvé tetovanie, celoživotnú starostlivosť a bude aj také teoretické okienko prečo vlastne to, tamto a hento.

Scream Tattoo & Piercing studio

foto: Scream Tattoo & Piercing studio

Starostlivosť o čerstvé tetovanie

Prvé dva týždne sú najdôležitejšie. Niektorí tatéri hovoria, že 60% je práca tatéra a 40% starostlivosť zákazníka. Niekto aj 50:50, ale to je v podstate jedno. Môžeš mať kérku od najlepšieho tatéra na svete, ale keď odflákneš starostlivosť, tak tetovanie po zahojení môže vyzerať oveľa horšie, ako bol jeho potenciál. Čo teda robiť a čo nerobiť?

Budem negativista a najprv vám poviem čo nerobiť:

  1. žiadna sauna, verejné bazény, máčanie tetovania a podobne – pri tetovaní sa koža poškodí a vznikajú pri ňom chrasty. v saune či bazéne sa ti chrasty rozmočia, čo nemá dobrý vplyv na hojenie. ďalšia vec je, možnosť zanesenia infekcie do rany. „žiadne máčanie“ neznamená, že sa nebudeš dva týždne kúpať a budeš smrdieť ako prasiatko. hygienu a čistotu tetovania treba dodržiavať, ale ani sa nebudem máčať hodinu vo vani.
  2. žiadne solárium – solárium všeobecne nemá dobrý vplyv na tetovanie, obzvlášť na čerstvé tetovanie. solárko ti môže totálne zmeniť farbu tvojho tetovania. a načo vlastne chodiť do solárka? už si sa dal potetovať, aby si bol pekný/pekná, už ti netreba sa opaľovať 🙂
  3. vyhýbať sa slnku – treba obmedziť kontakt tetovania so slnkom. buď si obliecť dlhý rukáv, alebo použiť vhodný opaľovací krém, aspoň 30ka UV faktor
  4. tetovanie neškrabať a neodtŕhať chrasty – koža pri hojení zvykne svrbieť. tetovanie si však neškriab, ak je treba, tak po ňom iba jemne poklep prstom a svrbenie prestane. pri škriabaní by mohlo prísť k odtrhnutiu chrasty. s odtrhnutím chrasty je spojené veľké riziko, že ti spolu s chrastou odpadne aj farba. a ako ťa ja poznám, áno teba, ty čo teraz čítaš tento článok, ty by si to určite zvalil na svojho tatéra, že ti to zle vytetoval. 🙂 ako je pravda, že farba môže vypadnúť aj sama, tomu sa žiadny tatér nevyhne, ale je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že si ju vytrhneš s chrastou sám. ďalšia rada je, že po umytí tetovanie nesuším uterákom šúchaním, ale iba prikladaním / ťapkaním po tetovaní. Niekto z hygienických dôvodov odporúča použiť namiesto uteráku papierové utierky.
  5. necvičiť – jedna vec je, že sa pri cvičení potíš, čím sa dostávame k bodu číslo jedna (nemáčať), druhá vec je, že pri cvičení tetovanie naťahuješ, čo mu neprospieva.

Okrem toho, že sa s čerstvým tetovaním nesmieš opaľovať,  nie je ani vhodné sa dať tetovať, ak si čerstvo opálený. Vrátiš sa napríklad z dvojtýždňovej dovolenky v Egypte, si pekne opálený jak kakao, a na druhý deň máš termín u svojho tatéra. Je tam riziko, že ti farba vybledne, alebo vypadá. Nemusel si sa spáliť a nemusíš sa vyslovene šúpať. Svoju kožu si však vystavil väčšiemu objemu slnečného žiarenia a aj vo väčšej intenzite ako obvykle. Koža sa ti vysušila aj od slnka aj od slanej vody a nie je pripravená na ďalšiu záťaž vo forme tetovania.

 

Teraz nebudem negativista, ale diktátor a poviem ti čo musíš robiť:

  1. tetovanie krémovať – na podporu hojenia tetovania sa používajú rôzne krémy. každé štúdio odporúča inú značku krému, a inú frekvenciu krémovania. ja poviem iba toľko, že minimálne krémovať toľko, aby ti kérka prvé dni nevyschla, ale zas nie moc, aby mohla koža dýchať a mohla sa hojiť.
  2. mať tetovanie „na vzduchu“ – to sa týka hlavne takých miest ako je napr. priehlavok. bolo by vhodné, aby si mohol byť s čerstvým tetovaním na priehlavku aspoň deň-dva vyzutý a neparil ho v ponožke a topánke. ak by som chcel dať mega absurdný príklad, tak by pre kérku nebol moc vhodné, ak si autobusár MHD, máš čerstvú kérku na zadku, a celý deň si na nej sedíš a paríš si ju v autobuse v ktorom je v lete 40°C. (tento bod platí pre metódu „suchého hojenia“ dry tattoo healing – vysvetlím neskôr)

 

Toto boli všeobecné zásady. Ako som už spomínal na začiatku, presný postup písať nebudem, pretože každý odporúča niečo iné. Niekto zabalí kérku do fólie a nakáže po príchode domou odbaliť a umyť. Niekto nakáže nechať zabalené do večera, niekto až do rána. Tých postupov je fakt veľa. Každá metodika má niečo do seba, a má za sebou nejaké logické odôvodnenie.

mefisto

foto: Mefisto tattoo studio

Nie som zdravotník, ale budem sa aspoň trochu snažiť vysvetliť niektoré princípy starostlivosti o tetovanie. Bude to taký laický výklade, ale čo už. Aby sa mi to lepšie vysvetľovalo, musím začať trochu z opačného konca. Čo je vlastne tetovanie pre telo? Je to poranenie pokožky, niečo ako keby si zakopol o obrubník, spadol a mal bližšie zoznámenie s chodníkom. Chodník VS Predlaktie 1:0 😀 . Tieto dve veci nie sú 100% rovnaké, ale podstata je podobná. Rana je červená, trochu opuchne, pokožka je poškodená a podráždená, vytvoria sa malinké chrasty,… Veľa ľudí si neuvedomuje, akým veľkým zásah do tela tetovanie je. Hlavne teda pri väčších tetovaniach. Niektorí ľudia majú po tetovaní dokonca horúčku, alebo bolesti hlavy. Ale späť k téme. Tetovanie je poranená pokožka. A čo robí poranená pokožka? Krváca. Som si vygúúúglil, aké je presné percentuálne zloženie krvi, aby som vám dal presné čísla, a je to 42% červené krvinky, 1% biele krvinky a 57% plazma (samotná plazma je 90% voda, 8% plazmatických bielkovín a 2% minerálnych látok). Červené krvinky všetci poznáme, to je to červené, keď sa porežeš. Čo je plazma? Pamätáš si, keď si prišiel domov z tetovacieho štúdia a dával si si dolu fóliu v ktorej si mal tetovanie zabalené? Celá kérka bola taká mazľavá a pokrytá bledožltou tekutinou. Tak to je plazma. Plazma má viacero funkcií a jednou z nich je napomáhanie pri zrážaní krvi. Takže ak si si to doteraz neuvedomil, že čerstvé tetovanie je poranená pokožka, tak už to vieš, vieš aj že krváca a vieš z čo sa skladá krv. Teraz sa môžeme pustiť do vysvetľovania jednotlivých princípov starostlivosti o tetovanie.

poppy

foto: Poppy tattoo

Takže najprv vždy napíšem postup starostlivosti a následne vysvetlím jeho logiku. Každý postup môže mať aj iné dôvody, prečo postupovať práve tak a tak. Ja napíšem tie, ktoré poznám ja. Základná pointa väčšiny postupov je zabrániť vzniku chrást na tetovaní. Ako sme si hovorili už na začiatku článku, chrasty spôsobujú riziko. Či už vypadnutie farby pri odtrhnutí chrasty, alebo nevhodné zahojenie pri jej rozmočení.

Postup: Tetovanie zabaliť iba na cestu domou zo štúdia. Po príchode domou odbaliť a tetovanie aspoň 3x umyť, tak aby sme sa zbavili plazmy z tetovania. V štúdiu ti povedia aby si si umyl ten „slyz“ z kérky. Ale ty už teraz vieš, že je to plazma a že slúži na zrážanlivosť krvi a teda na tvorbu chrást na poranenej pokožke. Nemusíš sa báť, že by si vykrvácal ak si zmyješ plazmu z tetovania a nebude sa ti tam zrážať krv.. Jednotlivé rany po vpichu ihly nie sú veľké a koža sa dokáže uzavrieť.

Pointa: Žiadna plazma na rane > žiadne zrážanie krvi > žiadna chrasta (alebo len veľmi malá) > menšie riziko vypadnutej farby. Dáva zmysle, či?

 

Postup: Zabaliť tetovanie do fólie v štúdiu. Ideš domov a do večera s fóliou nič nerobíš. Večer odbalíš, umyješ a znovu zabalíš. Znovu odbalíš až ráno.

Pointa: Pointa je rovnaká ako pred tým, teda zabránenie vzniku chrást. Dlhodobejšie zabalenie do fólie má zabezpečiť to, že ak by sa aj po umytí tetovania plazma naďalej vylučovala (čo sa reálne aj deje), tak sa zabráni je vyschnutiu a teda vytvoreniu chrasty. Je to ako keby dvojitá ochrana proti tvorbe chrást.  Na druhej strane sú odporcovia, podľa ktorých nie je vhodné, aby bolo tetovanie takú dlhú dobu vo vlhkom prostredí a rana „nedýchala“. O tom sme hovorili aj na začiatku.

Sara X Mills

foto: Sara X Mills (zabalené čerstvé tetovanie)

Ďalšie postupy už vysvetľovať nebudem, už možno len tak vo všeobecnosti. Niekto tieto predĺžené balenia do fólie neuznáva, a necháva hojenie na matku prírodu, resp. na evolúciu, ktorá po tých miliónoch rokoch snáď vie, ako zahojiť ranu. Kde je teda pravda? Baliť do fólie na niekoľko hodín, aby kérka nedýchala, alebo ju nechať na vzduchu? Prečítaj si prvý odstavec tohto článku. Čo som povedal? Otázka za milión. Ísť cestou matky prírody, alebo cestou tatérov. Baliť či nebaliť? Čítaj ďalej a zamotám ti hlavu ešte viac. 😀

Mám tetovanie z viacerých štúdií, a každé malo iný postup na starostlivosť o tetovanie. Neviem, či by som vedel povedať, ktorý je najlepší. Každý ma niečo do seba a každý dáva logiku. Čítal som aj návody štúdií na webe a tie boli zase o čosi iné.

Niekto tvrdí umývať antibakteriálnym mydlom, niekto tvrdí, že na otvorenú ranu sú moc agresívne.

Niekto ti nakáže umývať tetovanie niekoľko krát denne, niekto iba ráno v rámci klasickej hygieny.

Niekto ti odporučí krém Bepanthen, niekto ti ho zakáže, lebo údajne zle reaguje s určitými značkami farieb (neviem potvrdiť ani vyvrátiť).

Niekto ti povie nakrémovať na druhý deň ráno, niekto až obdeň, či o dva dni.

Niekto ti nakáže tetovanie umyť po príchode domov, niekto večer pred spaním, niekto až ráno.

….

Ako sa hovorí 100 ľudí – 100 chutí, tak tu platí 100 tatérov – 100 návodov o starostlivosť o tetovanie. Ako vidíš, môže tam byť množstvo drobných odchýlok a ak všetky tieto odchýlky zoberieš, tak môžeš dostať toľko rôznych kombinácií…

 

Wet tattoo healing

Všetko, čo som písal do teraz sa v podstate týkalo metódy „suchého hojenia“ (Dry tattoo healing). Existuje ešte aj metóda „vlhkého hojenia“ (Wet tattoo healing, alebo vo všeobecnosti aj Moist wound healing – vlhké hojenie rán). Osobne som ju ešte neskúšal. Asi hlavne preto, že mi ju ešte žiadny tatér neodporučil a ja sa snažím dodržiavať rady tatéra pri starostlivosti o čerstvé tetovanie. V čom teda metóda wet tattoo healing spočíva? V skratke ide o to, že máš kérku zabalenú vo fólii nie iba pár hodín, ale niekoľko dní.

Postup: Zabalia ti tetovanie v štúdiu, necháš to tak cca 6 hodín. Potom umyješ, osušíš, nakrémuješ a znovu zabalíš. Tento postup opakuješ 2-3 krát denne po dobu 4 dní (niekde uvádzajú až 7).

Malo by to urýchľovať hojenie, tetovanie by malo mať sýtejšie farby, nemalo by svrbieť počas hojenia,…

Rozdiel medzi suchým a vlhkým hojením je v počte hodín/dní, ako dlho máš zabalené čerstvé tetovanie vo fólii. Kde je teda tá hranica? Niekto balí na 3 dni a neoznačuje to za vlhké hojenie, niektoré návody na vlhké hojenie hovoria o balení až na 7 dní,… Tých návodov je na nete fakt veľa. Ja osobne by som to rozdelil tak, že do 24 hodín je to suché hojenie a ak balíš tetovanie na viac ako 24 hodín (2 dni a viac) ide už o vlhké hojenie. Ale to je môj názor. Exaktnú metodiku, alebo poučku ti nikto nedá.

Presnejší postup na wet tattoo healing nájdeš >tu<, alebo >tu<.

 

Aký je pohľad zdravotníctva na suché a vlhké hojenie? Kedysi sa preferovalo, aby rana dýchala a bola na vzduchu. Zabalená bola prvé dni a to hlavne kvôli zabráneniu vzniku infekcie. Aj to sa používal obväz, ktorý je priedušný. Posledné roky je tu trend vlhkého hojenia. Nepoužíva sa však fólia, ako pri tetovaní, ale špeciálna náplasť, ktorá udržuje určitú vlhkosť na rane a zároveň je priedušná. Porovnávať špeciálne vyvinutú náplasť pre účeli zdravotníctva a domáce balenie tetovania do fólie asi nie je moc adekvátne. Chcel som len poukázať na to, že rôzne spôsoby hojenia rán sú nie len v tetovaní, ale aj v zdravotníctve.

 

Trafik Tattoo Studio

foto: Trafik Tattoo Studio

Ktorá metóda je teda najlepšia, suché či vlhké hojenie? A ak by som sa rozhodol pre vlhké hojenie, tak ktorá „podmetóda“? Baliť 4 dni, 5 dní, či 7 dní? Tých kombinácií a postupov je naozaj veľa. Niekto ti povie, že ten a ten postup je najlepší, ale to je iba jeho subjektívny názor. Na hojenie tetovania má vplyv jeho veľkosť, časť tela na ktorom je vytetované, genetika  a vek jedinca,… Takže sa to reálne určiť asi ani nedá. Vzhľadom na všetky tieto vplyvy by bolo aj komplikované spraviť nejaký pokus, aby sa dokázalo, ktorá metóda je najlepšia. Muselo by si napríklad vytetovať niekomu 20 modrých krúžkov na stehno. O každý krúžok by sa ten človek staral inou metodikou. A po zahojení by sa vyhodnotilo, ktoré tetovanie sa zahojilo najlepšie, má najviac sýte farby,… Ale to nikto robiť nebudeme, takže sa nikdy nedozvieme, ktorá metód je najlepšia. Podstatné je to, že žiadna z nich nie je vyslovene zlá. Takže použi tú, čo ti odporučí tvoj tatér.

 

Celoživotná starostlivosť

Táto časť už nebude taká dlhá, ako starostlivosť o čerstvé tetovanie. Hlavným nepriateľom tetovania je slnko a solárium. Solárium je vec jednotlivcov, tak to nebudem riešiť. Ale môj názor je, že buď chceš mať kérky, alebo chodiť do solárka. Ja osobne by som to nekombinoval. Čo sa týka slnka, platí to čo som písal na začiatku, používaj opaľovací krém s vysokým UV faktorom. To by malo stačiť na to, aby ti tetovanie nevybledlo a zachovalo si pôvodné farby.

Prečo vlastne tetovanie bledne? Ja som počul dve vysvetlenia. Na každom asi bude kúsok pravdy.

  1. tetovanie vybledne na slnku rovnako, ako napríklad tričko, keď z neho slnko „vyťahá“ farbu. pigment farby jednoducho na slnku bledne.
  2. druhý variant je trochu zapeklitejší. pokožka sa na slnku v mieste tetovania prehrieva viac, ako iné časti pokožky. každý z vás to určite na slnku pocítil, že tetovanie na silnom slnku začne ako keby páliť. je to spôsobené tým, že koža v oblasti tetovania je tmavšia, ako zbytok pokožky. a klasika, v čiernom tričku/aute je ti viac teplo, ako v bielom tričku/aute. telo s týmto nadmerným lokálnym prehrievaním pokožky začína bojovať a to tak, že farbu ako keby zatláča dolu. farba sa tak dostáva hlbšie pod pokožku a prekrývajú ju ďalšie a ďalšie vrstvy kože. navonok to vyzerá, ako by farba bledla.

 

Na záver na ukážku zopár konkrétnych návodov na starostlivosť o tetovanie:

Návod od Body Gallery

Návod od Skinarea tattoo

Návod od Enhancer Tattoo (aj s videom)

 

Takže tento dlhočizný článok zhrniem:

  • počúvaj svojho tatéra pri starostlivosti o tetovanie a mal by si byť so svojim tetovaním spokojný, nie len pri odchode zo štúdia, ale aj po jeho zahojení.
  • opaľovací krém, je najlepší priateľ tvojho tetovania.

 

prejem veľa zdaru pri starostlivosti o tvoje kérky 😉

 

Pridaj komentár

Starostlivosť o tetovanie
4.4 (87.22%) 36